петък, 28 септември 2012 г.

Свине - прасета

Питомните и дивите прасета обичат да се хранят с червеи.
Когато избирате място за фермата си , имайте и на предвид тази опасност .
За да ги предпазите най-подходящи са електропастири или винаги да има някои който да ги наблюдава!








четвъртък, 27 септември 2012 г.

Птиците



Най-опасните птици за червеите са косове и гарвани.

За да ги предпазите е нужно , върху леглото да поставите защитна мрежа, така те ще бъдат защитени , а самата мрежа не пречи на поливането.

Като защита може да използвате още рогозки , а дори и плашила които прогонват дори врабчетата.

Къртица

Къртиците ВРАГ номер 1 !!!


Къртиците живеят под земята и червейте им е основната храна .
Къртиците са в състояние за кратко време да унищожат доста легла. Една къртица може за едно денонощие да изяде до 120 червея,като много бързо огладнява отново.



Как да се справим с тях !!!

Изграждането на лехи от бетон или друг твърд материал не е решение, защото изграждането на такава ферма излиза доста скъпо.
Добре е на дъното преди да се сложи платното да постелите защитна мрежа от пластмасова нишка или поцинкова тел ,също и сезаловите платна са доста надеждни за изграждането на леглата/лехите.

Добре е около леглата да е винаги почистено от треви .

Добре е да знаете ,че най-сигурният начин да се справите с тях са капаните. Къртиците винаги използват един и същи път за да достигнат целта си , и така трябва да поставяте капаните в тунела и да покриете мястото ,че да не прониква никаква светлина.
А как да намерите тунелите? 
Много лесно! Снабдете се с къс бастун с остър край ,който ще забодете през 8-10 см в кръг около съмнителното място.

Има и ултразвукови уреди за прогонване на къртици.Подземните гризачи имат лошо зрение,но за това природата ги е дарила с изключителен слух и чувствителност към вибрации.Подземните гризачи улавят звуковите и механични трептения под земята от голямо разстояние и тъй като това е за тях знак за опасност,напускат зоната,в която те се излъчват.

Не е желателно да се ползват химични средства срещу къртиците, тъй като могат да попаднат в леглата и да увредят червеите.







сряда, 26 септември 2012 г.



http://agronet.bg/community/blog/biotor-nachin-na-prilozhenie.html

http://agronet.bg/community/groups/viewdiscussion/560-prilozhenie-na-bio-tor-biohumus-ot-cherveni-kalifornijski-chervei-pri-otglezhdane-na-plodove-i-zelenchutzi.html?groupid=162



































    През последните години в ЕС се изучават възможностите и се разработват най-ефективни способи за утилизация на органични отпадъци (рециклиране) и използване на продуктите от нея в селското стопанство. В България и до сега утилизацията и рециклирането на органичните отпадъци от фермерски стопанства са актуални проблеми, които имат важно екологично и икономическо значение.
    Опитът на европейските страни е необходимо да се разпространи и в България. Идва времето, когато проблемите на утилизацията на твърдите фракции оборски тор и рециклирането на хранителните вещества изискват неотложно разрешение. Въз основа на анализа на литературните данни и опита на другите страни, а също и опита от дейността на фирмата «АгроБиоСтим» ООД - в областта на вермокултивирането предлагаме схема за утилизация и рециклиране на органичните отпадъци във фермерските стопанства на страната.
    Икономически и екологически приемливият план, или тактиката и стратегията на безотпадъчната и екологически чистата биотехнология в настоящия момент е ключът към успеха на деловото сътрудничество между нашата фирма и фермерските стопанства в България.
    Освен това стратегията на безотпадъчната биотехнология, като по-творческа, слага равенство между понятията «отпадъци» и «неефективност на производството» и представлява сама по себе си нов образ на мислене.


1. УТИЛИЗАЦИЯ НА ТЕЧНАТА ФРАКЦИЯ ОТ ОБОРСКИ ТОР

    В пречиствателните съоръжения в аеротанковете става натрупване на активна тиня, която сама по себе си представлява биомаса от бактериално- гъбично съобщество. Тази маса е много ценна суровина. Много добре известни е препарати, който се използва в качеството на органичен тор. Тези препарати представлява сух прах от активна тиня. Преди всичко трябва да отбележим, че активната тиня в течен или в сух вид, може да се използва като оганичен тор в селското стопанство. Освен това може да се използва като изходен материал за получаване на редица ценни препарати от биологично активни вещества, а също така в качеството на добавка при производството на хуминови препарати от ломбрикомпост. Освен това е необходимо да се проведат изследвания за използването на активната тиня в процесите на ломбрикултивирането.


2. УТИЛИЗАЦИЯ НА ТВЪРДАТА ФРАКЦИЯ ОТ ОБОРСКИ ТОР

    Твърдата фракция от оборския тор представлява най-голям интерес в качеството си на източник на хранителни вещества. Преди всичко, като резултат на своята физиология, организмът на животните усвоява незначителна част от храната. Този процес се засилва и от това, че обичайните храни са небалансирани по белтъчини, аминокиселини и витамини, а вносните премиксове (витаминни добавки) в сегашно време са твърде скъпи за обикновените стопани.
    Ето защо фирма «АгроБиоСтим» ООД предлага комплексно решение на този проблем. Има две страни на този екологичен и икономически проблем:
    • рециклиране на оборския тор и получаване от него на пълноценна храна за животните;
    • балансиране на продаваните храни, използвайки в качеството на премикс препарати, получени при биологичната преработка на оборския тор.

    Много фермери решават проблема с ежедневно натрупващите се отпадъци по най-обикновен начин - чрез извозване на течните и твърди фракции от оборски тор към околни полета. Такава практика е едновременно икономически неизгодна и екологично престъпна.

    Преди всичко е необходим голям тракторен парк, превозването на оборския тор на далечни разстояния увеличава разхода на дизелово гориво, а внасянето на големи дози течен оборски тор отравя околната среда.

    Рециклиране.

    В много страни проблемът с рециклирането на оборския тор в храна за животните е успешно решен. Твърдата фракция от оборския тор се отделя чрез центрофугиране, промива се и се суши. След това се добавят премиксове и се получава гранулирана храна. Смята се, че по този начин се връща от отпадъците поне половината от неизползваната храна. В много стопанства в света е натрупан опит с преработката на оборския тор в комбинирани храни за животните. Този опит може не само да бъде пренесен, но и да бъде усъвършенстван, като се използват в качеството на премиксове добавки от различни препарати с биологично активни вещества, паста или сух прах от дъждовни червеи, личинки и ломбрикомпост. Тези добавки могат напълно да заменят вносните премиксове, тъй като съдържат в себе си всички пълноценни белтъчини, всички незаменими аминокиселини, витамини, хормони и други биологични активни вещества.
    В световната литература има многочислени данни за хранителната ценност на подобен род добавки при храненето на различни селскостопански животни. Освен това много стопанства в света имат практически опит при отглеждането на свине да използват като хранителна добавка дъждовни червеи и ломбрикомпост. Но е необходимо да се проведат както лабораторни изследвания, така и практически изпитания при използването като премиксове на такъв вид добавки.


    Компостиране.

    В днешно време в европейските страни все повече се разпространява компостирането на органични отпадъци по пътя на биологично разложение. Там се утилизира приблизително 40% от утайката в дъждовните и замърсени води и се използва в селското стопанство. Компостът представлява хумусообразна субстанция, която подобрява свойствата на почвата.

    Независимо от това, че съдържанието на хранителни вещества в компостираната утайка се понижава в процеса на преработка, други негови преимущества, а именно ликвидирането на патогенните микроорганизми, на семената на плевелите и снижаване на съдържанието на вода, правят този метод на рециклиране в някои случаи много по-привлекателен.
    Ние смятаме, че в дадения случай организирането на крупно мащабно компостиране на оборски тор е нерентабилно. Този процес е твърде продължителен по време. Той изисква наличието на големи производствени помещения или бетонирани площадки, специално приспособена техника, а така също големи разходи по контролиране на процесите на компостиране, за да се получи качествен краен продукт.


    Метантенки.

    Един от ефективните способи за утилизация на органичните отпадъци е поставянето им в анаеробни условия в специални реактори - метантенки. Крайният продукт от такава преработка е течен компост, който може да се използва в качеството на органичен тор, а и като биогаз (смес от въглероден газ и метан), който пък намира приложение като гориво. Такава крупна мащабна технология изисква скъпо струващо оборудване, специално подготвени специалисти. С най-голяма переспектива и най-голям интерес представляват малките биоенергетични инсталации, които могат да обезпечат безплатна енергия за вермокултиваторите или за уредбите за сушене на оборския тор.
    Така например 40-литровата инсталация «БИОКОН» е способна да утилизира битовите отпадъци и напълно да обезпечи с топлина личното стопанство. Такива инсталации са лесни за подготвяне, инсталиране и експлоатация, безопасни са и с тяхна помощ може да се реши в известна степен енергетичния проблем.


    Ломбрикултивиране (биотор).

    Най-ефективен и най-рационален способ си остава преработката на органични отпадъци, в частност на оборски тор, с помощта на дъждовните червеи. Крупно-мащабното ломбрикултивиране ще позволи да се решат едновременно и екологични и икономически проблеми:
    • да се утилизират органичните отпадъци;
    • да се рециклират във висококачествен органичен тор (ломбрикомпост) и висококачествена белтъчна хранителна добавка за животните.
    Фирма «АгроБиоСтим» ООД е разработила и е готова да внедри малки биофабрики за екологично чиста и безотпадъчна преработка на органични отпадъци с краен продукт - ломбрикомпост.
    При крупно мащабна преработка на различни органични отпадъци с помощта на дъждовните червеи се получават два основни продукта - ломбрикомпост и белтъчна маса от самия продуцент. Всеки един от тях представлява сам по себе си уникална природна изходна суровина за производство на редица ценни препарати от биологично активни вещества, които намират широко приложение в селското стопанство, ветеринарната медицина и др. По-долу прилагаме кратко описание на някои продукти и препарати от ломбрикомпоста и тъканта на червеите.

3. ХУМИНОВИ БИОПРЕПАРАТИ ОТ ЛОМБРИКОМПОСТ


    Пастообразен ломбрикомпост.

    Известен е унгарски препарат «Паста биохумусова» на фирмата «KUN – WURM», която представлява водна пастообразна суспензия на фината фракция на биохумуса. Фирма «АгроБиоСтим» ООД се произвежда биопродукт: Биопаста «ПЛДОДОРОДИЕ» и др., който не е аналог на унгарския продукт. Ние сме разработили нов пастообразен биопродукт, получен от ломбрикомпост без да е подлаган предварително на фракциониране с помощта на специална обработка. Така всички важни за растежа и развитието свойства на ломбрикомпоста остават непроменени. Освен това всички компоненти на ломбрикомпоста в нашия биопродукт са във водоразтворимо състояние. Биопаста може да се използва както за кореново подхранване, така и като възстановител на почвеното плодородие. В такава биопаста могат да се добавят различни добавки (микро- и макроелементи, обеззаразяващи вещества и пр.), което може да доведе до производството на различни по свойства препарати за различни култури и почви, които да са от полза за овощари, градинари и цветари.
    Възможно е и получаването на пастообразен препарат от ломбрикомпоста и активната тиня.Такъв препарат ще има още по-голям спектър от качества и свойства. Активната тиня притежава силно дезодориращи свойства, а екстрактът от нея съдържа редица важни биологични активни вещества, които в ломбрикомпоста няма.
    Производството на горепосочените видове продукти не изисква скъпоструващо оборудване, използваните реактиви са евтини и нетоксични. Необходимо е да отбележим също, че този биопродукът е ефективен и много лесен за употреба: 10 кг Биопаста «ПЛОДОРОДИЕ» е еквивалентна на 100 кг биогумус или 1-1,2 тон оборски тор.
    Биопродукти «AgroBioStim» е течни торове и биопрепарати от ломбрикомпост, който се приготвя по оригинална технология, разработена от нашата фирма. Известни са други аналогични препарати от течен биохумус. Нашият биопродукът се явява в известна степен аналог на тези течни хуминови торове и биостимулатори на растежа и развитието на растенията, превъзхожда значително със своите качества тези вносни аналози.


    Хумати.

    При производството на биопродукти «AgroBioStim» разработихме и технология за получаване на хуминови «ЕКОТОРОВЕ» и «ОРГАНО-МИНЕРАЛНИ ТОРОВЕ». Тези соли на хуминовите киселини в концентрации 0,01-0,001% проявяват силно изразени свойства да стимулират растежа и развитието на растенията. Освен това хуматите стимулират растежа и активността на бактериално-гъбичните съобщества в активната тиня и се използват като активиращи добавки в аеротанковете за по-интензивно пречистване на отпадните води. 
    Тези биопрепарати могат да намерят широко приложение и във ветеринарната практика, тъй като хуматите са индуктори на синтеза на интерферона в организмите на животните, могат да се използват като профилактичо средство против различни вирусни заболявания, например - вирусен ентерит при свинете и др.
    При отделянето на хуматите могат да се получат хуминови препарати както в свободен вид, така и като соли на хуминовите киселини и фулвокиселините. В нашата фирма разработваме нови прапарати на базата на фулвокиселини – «РАСТЕЖНИ СТИМУЛАТОРИ ЗА СЕМЕНА» за различни култури растения.


    Бактериални почвени препарати.
    Широко известни са биопрепаратите от различни почвени бактерии, които се получават от различни природни източници. В ломбрикомпоста се съдържа активно и твърде богато по своя състав бактериално-гъбично съобщество. В момента фирма «АгроБиоСтим» работи по отделянето на бактериални колонии, с цел производство на активна бактериална биомаса – Микробиологичен тор «ЕФЕКТ» и във вид на сухи биопрепарати.
    Те могат да се произвеждат както отделно, така и в качеството на добавки към микроторовете.


    Натурални микроторове.

    На основата на хуматите са известни редица различни биопрепарати-микроторове.
    Такъв е например италианският препарат «ХУМУС ХОБИ» и препарати «Grotek Life™». Тези препарати проявява комбинирано действие върху растенията и като стимулатори на растежа и като антихлорозини.
    В фирма «АгроБиоСтим» разработваме различни варианти на Натурални микроторове за различни почви и различни култури растения, т.е. на практика е открито производството на различни гами биопрепарати-микроторове «НАТУРАЛНИ ДЕФИЦИТ КОРЕКТОРИ».


    Фитохормони.
    В наше време широко се използват препарати от различен клас фитохормони (хормони на растежа и развитието на растенията). В самия ломбрикомпост освен стимулаторите на растежа на хуминовите киселини и фулвокиселините се съдържа и комплекс от природни фитохормони: гиберилин, цитокинин, ауксин.
    Тези препарати могат да намерят особено широко приложение в производство на «РАСТЕЖНИ СТИМУЛАТОРИ» и в биотехнологиите при клониране на различни растения (например при получаването на безвирусни клонове на картофи и т.н.).


4. ПРЕПАРАТИ ОТ ТЪКАНИТЕ НА ЧЕРВЕИТЕ

    При промишлена или полупромишлена преработка на органични отпадъци освен основния по маса продукт - ломбрикомпост се натрупва и голямо количество биомаса от самия продуцент - дъждовните червеи. Тъканите на дъждовните червеи съдържат до 60-70% висококачествени белтъчини (при сухо тегло) с много високо съдържание на незаменими аминокиселини, като лизин и метионин. От другите ценни компоненти на дъждовните червеи трябва да отбележим масните киселини (6-10%), въглеводород (5-21%), минерални вещества и редица витамини, между които никотиновата киселина (ниацин), рибофлавин (В2), пантотеновата киселина (В комплекс), тиамин (В1), пиридоксин (В6), витамин В12, фолиева киселина и биотин имат особено важно значение.
    По този начин тъканите на дъждовните червеи са потенциални източници на така наречените премиксове, а така също уникална суровина за получаване на особено ценни биопрепарати.


    Белтъчно брашно.

    От биомасата на дъждовните червеи може със съвсем прости способи без използването на скъпо струващо оборудване да се получи сухо брашно, което е особено ценна хранителна добавка за различни животни. Достатъчно е да споменем това, че такъв препарат е натурален мастноснижаващ препарат и средство за засилване на млекоотделянето. Добавянето на такъв препарат в порциона на свинете засилва лактацията. В месното брашно от червеи е възможно да се прибавят различни добавки, например хумат на калий в качеството си на профилактично средство против вирусни заболявания.


    Биологически активни вещества (БАВ).

    За производството на препарати от биологично активни вещества е необходимо да се разработят технологии, които са твърде наукоемки, а освен това е нужно висококласно оборудване и подготвени специалисти. Трябва да се отбележи и фактът, че фармацевтичните препарати изискват ообено дълга проверка и специални разрешителни. Ето защо е възможно производството само на изчистени до определена степен препарати от биологични активни вещества, които да се използват като изходни суровини за фирмите, произвеждащи готови фармацевтични препарати. Такава форма на сътрудничество е доволно изгодна и добре разпространена.
    В САЩ се произвеждат препарати за фармацевтиката и козметиката, например от слузта на дъждовните червеи се приготвя средство против различни заболявания на очите, в това число и на катаракта.
    В Китай се произвежда мазило, съдържащо мастни ненаситени киселини от тъканите на дъждовните червеи, което лекува различни кожни заболявания, включително и рак на кожата.
    От тъканите на дъждовните червеи е възможно да се извлекат препарати с различни ферменти, фактори на растежа, арахидонова киселина и други вещества. Подобни препарати е възможно да се получат в близките години като се използват научно-производствената база на институтите.


    Зоокомпостиране.

    В последните години е разработен много екзотичен метод за утилизация на органичните отпадъци - на оборски тор с помощта на личинките на синантропната муха и на дървесни отпадъци с помощта на термити. Така например 1 тон органични отпадъци се преработва напълно за 5 часа от личинките на домашната муха. При това се получава органичен тор - зоокомпост, притежаващ уникални пестицидни свойства, и 200 кг личинки на мухите. Тази биомаса се суши и представлява сама по себе си изключително ценна хранителна добавка за животните (при определени условия от 1 тон оборски тор се получава 100 кг дъждовни червеи в продължение на половин година).
    Смята се, че с прибавянето на витаминни добавки в храната на животните може да се икономи са почти половината от употребяваното от свинете зърно. Необходимо е да се проведат опити по използването на сухо брашно от дъждовни червеи и личинки от мухи в качеството на хранителни добавки както с цел да се балансират закупените храни, така и за получаване на пълноценни храни от рециклиран оборски тор.

    ЗАКЛЮЧЕНИЕ. На основание на горе изложеното можем да заключим, че е възможно създаването на малоотпадъчно екологическо чисто производство във фермерските стопанства, ако се внедрят някои от биологическите способи за утилизация и рециклиране на органичните отпадъци, оставащи в тези стопанства.








 

Финансова част

  1. Разходи за изграждане на ферма.
  2. Разходи за поддържане на фермата.
  3. Приходи на фермата.

Инвентар

Като за начало ще са ви нужни:
  1. Маркуч
  2. Лопати
  3. Вили със заоблени върхове
  4. Гребло
  5. Кофа
  6. Ръчна количка
  7. Термометър
  8. pH метър (лакмусова хартия, лакмусов индикатор)
  9. Влагометър (хидрометър)
  10. Ръкавици
Когато се разрасне фермата ще ви е нужно:
  1. Кантар
  2. Лепачка
  3. Сито - вибрационно
  4.  Трактор с ремърке

Технология за изграждане на леглата/лехите




1. Изравняваме и изчистваме терена, така че да се получи лек наклон 2-3% на пропусклива почва за да може при валеж водата да се отцежда. 


2. Къде да разположим леглата?

Месторазположението на вашите легла е от важно значение за неговото правилно функциониране.

На Земята
Трябва да бъде разположен директно на земята, в пряк досег с почвата, с цел да се улесни проникването на различни видове микроорганизми. Това, също така, улеснява достъпа на въздух и дренажа на излишната вода, които са важни елементи в правилното правене на компост.

По-добре на сянка
Препоръчително е да сложите компостера на сенчесто място, за да избегнете прекалено много слънчева светлина и да трябва да поливате компоста с вода.

3. Площта се размерва и маркира. Предварително си направете план на лист , как ще изглеждат лехите с леглата и пътеките.
      3.1. Първото което трябва да се има на предвид е , леглата   да се поставят в посока изток-запад за да се запасят от вятър.
      3.2. Второ , маркирането започва така :  сложете от четирите края на лехата по 1 колче и на тях опънете въженце, така по-правилно ще забиете колчетата.






4. За арматурата се използват акациеви колчета с размери (70х5,5х5,5). Забиват се през 50 см. на 20 см. дълбочина.







5. На колчетата се забива по 1 пирон и се опъва поцинкова тел която е 3 мм  около пироните. Тази тел ще носи платното и ще може да се фиксира.





6. На повърхността определена за лехи се поставя поцинкова защитна мрежа ( за защита от плъхове и къртици ) Защитната мрежа се поставя по дължина и по ширина на мястото определено за лехи.




7. Идва ред на поставянето на платното. Поставя се по дъното и по страните на леглото/лехата, така че да се получи корито , като на снимката. Страничната височина може да бъде 30 - 50 см. Когато се постави платното трябва да се има в предвид ,че страниците му трябва да се удвоят ,за да може да се отпуска и максимално да се предпази от накъсване.
Платното да е полипропиленов материал.


8. На дъното на леглото може да сложите навлажнено Велпапе.







9. Подложка - това е основата на леглото , слоя които се разстила в/у дъното на леглото/лехата, за да служи като подложка за населяването на червейте, а също така и това е тяхната храна.
 Поставяте червейте , а върху тях слагате отпадъците и още тор.

10. Добре е да поставите и защитна мрежа от птици.
Тази мрежа се поставя върху леглото/лехата и е от полипропиленово влакно със стабилизация срещу UV лъчи , а и ще намали нуждата от по - често поливане и в същото време ще предпазва от птици, които със сигурност ще се появят и ще почнат да се хранят с червей.

11. Добре е да помислите и за напоителната система. Състои се от PVC маркуч от тези които се използват за бяна.Не пречи да се използва и обикновен маркуч (гумен).А самите пръскалки - 2 бройки покриват 20м х 2м легло !
Има 2 вида напоителни с-ми.
Такива които наподобяват капки роса (капково) или такава която прави водата на почти на пара.
Маркуча е подвижен.Защото с времето нивото на леглото се вдига и така пръскачката не може да се използва ефективно.





вторник, 25 септември 2012 г.

История на биотор

Биотор , Биохумус , Вермикомпост или Лумбрикомпост всичко това са преработени органични отпадъци който се превръщат във висококачествен тор без мирис и със свойства, които подобряват почвата. 

От къде започва всичко?

Първата научна програма за получаване на Биотор от градински отпадъци започва през 1970 г. в Канада. В тази програма се характеризират различните червеи, които имат голямо значение за получаване на качествен Биотор.

А Италия е първата Европейска държава, в която започва да се развива това производство с индустриален капацитет. След години започва да изнася технология в Германия, Франция, а от 80-те години на миналия век и в страните от бившата Югославска федерация.
  
      В последно време усилено се разработват програми за получаване на Биотор-компост, получен от дейността на различни червеи, и използването му за органично наторяване. Това е твърде перспективен органичен материал по комплекс причини – по-малко обемен е, което го прави и икономически изгоден, по-бързо се получава в сравнение от добре разложения оборски тор, по-чист е от патогенни микроорганизми и паразити, по-богат е на хранителни макро-и микроелементи, на витамини, ензими, хормони и др. В много страни е добре организирано производството и реализирането му в земеделието.   

 В България отглеждането на лумбрикултурата в любителски ферми датира от 1996 год. Тогава е внесено малко количество от червените калифорнийски червеи (Lumbricus rubellus) от Република Македония. Другият вид червен калифорнийски червей – Eisenia foetida, не е разпространен в България.
      Постепенно отглеждането на лумбрикултурата намира голяма популярност в България. През последните две години в България се изградиха лумбрикоферми с промишлени капацитети. Те произвеждат големи количества Биотор, който е сериозна основа за развитието на биологичното земеделие в България.

Полезно в развитието на тази дейност е, че спомага  за опазването на околната среда, след химизация с индустриални замърсители.
      Червеният калифорнийски червей е селекция, получена по изкуствен път – многогодишни опити да се получи живот, който ще се размножава по-бързо, и ще произвежда биологичен продукт, който е хумусоподобен.
      При хранене на определени червеи (червените калифорнийски червеи и др.) с органични остатъци, те ги прекарват през храносмилателната си система като се преработват в хомогенен органичен материал. Той е богат на органични вещества, без миризма и се използва като органичен тор за наторяване. 

Като висококачествен органичен тор, биоторът намира широко приложение при всички земеделски култури. Подходящ е както за конвенционално така и за биологично земеделие.
Биоторът е одобрен за използване при биологичен начин на производство с Наредба № 15 от 3 август 1999 г. на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, ДВ, бр. 75 и наредба № 22 от 4 юли 2001 г. на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, ДВ бр. 68.

 Изводи на велики учени:

      Колкото е по-богато разнообразието и количеството на аеробните микроорганизми в състава на компостта, толкова е по-качествен хумусът (Биотора).                                              
      Почва, обогатена с компост наподобява на “гъба” – богата на въздушни пори, топлина и влага. При тези благоприятни условия успешно преживяват много микроорганизми, които с отделяните секрети и масата си подобряват хумусното състояние и плодородието на почвата.
      За да се образува при природни условия хумусен слой от 5 см според са необходими над 500 години, а според Benet – над 1000 години. Но ако се използва компост от червеи и други органични торове, този срок може значително да се съкрати.
      Според Ehrenfeld (1980) Биоторът предпазва “голата” почва от действието на преките слънчеви лъчи и силното изсушаване на повърхностните почвени слоеве.
      В изследванията си Carret (1981) установява, че Биоторът от говежди тор улеснява раздробяването и разлагането на растителните остатъци в почвата, подобрява въздушния и топлинен режим и увеличава противоерозионното действие на почвата.
      Професор Tsekos (1982) от Университета на Солун в монографията си “Биологични уроци” определя органичното вещество в почвата като сложно, феноменално природно образование, формирано от продължителното действие на микроорганизмите. Затова той препоръчва получаването на компост от червеи, за да се намали времето за получаването на висококачествен органичен материал за наторяване на почвата.
      Прекомерната употреба на минералните торове в земеделието според Mourcidis (1982), води до ускорение минерализацията и намаляване на органиката в почвата, което налага да се търсят начини за възстановяване на органичното вещество в почвата и в това отношение Биоторът се явява много подходящ субстрат.
      От експерименталните изследвания в Гърция (Еmanouille, 1987) е установено, че при продължително (над 30 години) използване на Биотор за органично торене на червени средиземноморски почви (коккинохома), количеството на хумуса се е увеличило с 21-36%, в зависимост от нормите на торене и степента на излужване или лесивиране на почвата.
      В книгата си “Компост” гръцкият учен Panagos (1999) отбелязва, че почвата е една сложна, открита, динамична система ,изпълнена с различни форми на живот, които се намират в постоянна зависимост и влияние, като клетките в живото тяло. От което стига до извода, че почвата представлява един сложен жив организъм. Ето защо, той препоръчва по-ускорено внедряване в земеделието на Биотор като важен фактор за подобряване на биологичната дейност в почвата.
      От изследванията на много научни институти в Германия (Ralf, 1989) е установено, че сега в земеделието много интензивно се използват пестициди и химични торове, в резултат на което много важни видове микроорганизми в почвата са унищожени. Посочвайки, че това е голяма опасност за планетата Земя – “екокатастрофа”, те призовават към незабавно органично торене на почвата, като много по-интензивно и мащабно се използва компост от червеи.

А какво всъщност е биоторът? 

Биоторът е органична, дребно гранулирана материя с тъмно кафяв цвят, произведен от червен калифорнийски червеи.
Съдържа големи количества азот, фосфор, калий, магнезий, калций и всички други полезни елементи, които са пъти по-високи, отколкото в най-богатата почва. Тези хранителни вещества са обвити във водоразтворима мембрана и се усвоят лесно от растенията.
 Биоторът подобрява структурата на почвата, растенията имат възможност да растат здрави и устойчиви на студ и суша. Изключително подходящ за рекултивиране на почви.
 
Може би вече знаете малко за това как растенията поемат вода с корените си и да направи своя собствена храна, използване на слънчева светлина, въздух, вода и хранителни вещества от Земята. Това позволява да живеят, растат и да се развиват!

Тор се отнася до продукти, добавени към почвата на растението (или понякога се пръска върху листата му), за които се предполага, че за да се гарантира ,че растението получава всички хранителни вещества и се нуждае, за да расте голямо и силено!
Торове често са наричани като "биологичен" или "неорганични". Органични торове обикновено са направени от естествени неща като компост , който е направен на естествено гниещи отпадъци, хранителни и други природни отпадъци. Неорганичен тор обикновено се прави от химическите процеси, които излагат някои от любимите хранителни вещества на растенията като калий, азот и фосфор в тор продукт.

Как се използва?

Предимства на Биотора

Защо да изберем Биотора пред химически и оборски торове?

Резултати от използването на Биотора

Дозировка и приложение